Rapport

Effektprognos – en lathund för lokalnätsbolag

Uppdaterad 2025-06-19 Publicerad 2024-03-26

Den här lathunden ger en en övergripande genomgång av hur en långsiktig effektprognos kan skapas med enkla medel men ändå följa en best practice metodik som tagits fram i ett branschgemensamt samarbete. I högerkolumnen finns även rapporten Effektprognoser för fordonsladdning, en metodbeskrivning som tagits fram i samarbete mellan forskningsprojekten Ett elsystem för elfordon och Effektprognoser för lokalnät. Till höger finns också en mall för insamling av data från kommuner att ladda ned.

Inom Energiforskprojektet Effektprognoser för lokalnät identifierades behovet av en enkel och tydlig lathund för en långsiktig effektprognos. Den kan ses som ett dynamiskt dokument som kan uppdateras vid behov såsom vid förändringar av regelverk eller konstruktiv återkoppling från användare av lathunden.

Lathunden har gemensamt tagits fram av representanter från Ellevio, E.ON, Göteborg Energi, Kraftringen, Umeå Energi, Vattenfall Eldistribution och Öresundskraft. Metodiken för prognostisering av elektrifierad transport togs fram av Profu.

Nyheter

Pressmeddelande: Sveriges val – tryggare och högre eller lägre och mer varierande elpriser

Ska Sverige gå mot ett elsystem som är tryggare men dyrare – eller ett med lägre men mer varierande elpriser? Det är ett val landet står inför, en utveckling med elpriser som är både låga och stabila är osannolik, enligt en ny rapport från Energiforsk.

8 okt 2025 - Energisystem


Ny rapport rekommenderar att Sverige inför pris på effekt

Det är osannolikt med de kraftiga ökningar av elanvändningen som florerat i debatten, men även med en mer måttlig ökning fram till 2035 krävs förändringar av elmarknaden. Dagens energy-only-marknad behöver kompletteras med en mekanism för prissättning av effekt. Det kommer Lars Bergman och Peter Fritz fram till i Nepp-rapporten ”Elmarknaden 2035”.

8 okt 2025 - Energisystem


Markus Wråke lämnar Energiforsk

Energiforsks vd Markus Wråke har efter nio år på posten valt att sluta och kommer att gå vidare till ett annat bolag. Styrelsen har inlett en rekryteringsprocess för att hitta en ersättare. Markus Wråke fortsätter som vd till slutet av januari 2026.

28 aug 2025


Pressmeddelande: Fjärrvärme kan ge stora negativa utsläpp – men tillräcklig finansiering saknas

14 svenska fjärrvärmeanläggningar har planer på att fånga in och lagra koldioxid som innebär negativa utsläpp motsvarande knappt 10 procent av Sveriges totala fossila utsläpp. Ytterligare ett 20-tal anläggningar bedöms som tänkbara, vilket skulle dubblera kapaciteten. Men dagens styrmedel och finansiering räcker inte, därför riskerar många planer att rinna ut i sanden.

22 aug 2025


Så kan massa- och pappersindustrin sänka energianvändningen

Hur energieffektivt kan ett massabruk bli om det byggs med bästa tillgängliga teknik? Med hjälp av data från ”referensfabriker” kan massabruk räkna på vilka möjligheter som finns för det egna bruket att bli så energieffektivt som möjligt.

7 aug 2025


Nyhetsarkiv

Om rapporten

Rapportnummer

2024:1006

Författare

Albin Karlén, Andreas Bölin, Daniel Iggström, Håkan Skarrie, Louise Lönn, Max Dawidzon, Roni Ali, Jimmy Sandström, Emil Nyholm, Peter Blomqvist & Mikael Karlsson