2024-11-06

Webbinarium: Lönsamhetsberäkningar för vätgassystem/CCU i industri- och energibranschen

Det finns en nyfikenhet på vätgassatsningar bland många energibolag och industrier. Samtidigt råder det stor tveksamhet kring lönsamheten. Men under webbinariet den 6 november presenterades intressanta resultat och slutsatser.

Under webbinariet, som samarrangerade mellan Innovationsklustret Gröna Kolatomer och Energiforsks Värmekluster, presenterades intressanta resultat och slutsatser från två projekt:

  • Ett större industriföretag i Finland har sedan fyra år tillbaka optimerat produktionen i sina stora 250 MW-elektrolysörer kopplat till elmarknader.

  • En av Nordens största leverantörer av vätgassystem och e-bränslen har använt sig av långtidsinvesterings-beräkningar och optimering av dimensionen av nya PTX-enheter inför bygget av sina anläggningar.

Webbinariet hölls av Pia M. Lawson, Marketing Manager, och Herman Nedar, Sales and Energy Engineer, på Energy Opticon.

 

Nyheter